אודות

אחרי שנה בבית

חולמים בגדול,

חוזרים לעתיד!

Zoom Out Challenge קורא לצוותי חינוך ולציבור הרחב להציע פתרונות שיעזרו לתלמידות ותלמידים להתמודד טוב יותר עם החזרה לשגרת למידה בבית הספר ועם התקופה שאחרי הקורונה

על האתגר

מאות אלפי תלמידי כיתות ה' עד י' העבירו את השנה האחרונה בבתים.
החוויה הבית ספרית, שהתרגלו אליה לאורך שנים, התחלפה ברגע אחד בריחוק חברתי ובלמידה מרחוק.

כעת, כשהתלמידות והתלמידים חוזרים לבתי הספר, נדרש מענה מקצועי ויצירתי להשלמת הפערים החברתיים והרגשיים שנוצרו בתקופת הקורונה. מחקרים רבים מראים קשר הדוק בין כישורים רגשיים וחברתיים לבין הצלחה בלימודים ובתחומים רבים נוספים.

כחלק מהאתגר, עשרות בתי ספר יזכו במענקים לקידום יוזמות המציעות פתרון כבר בשנת הלימודים הנוכחית, לאחד או יותר מהתחומים הבאים:

שיקום תחושת שייכות לבית הספר

חיזוק מוכוונות ללמידה ומעורבות בלמידה

אקלים חברתי
ומערכות יחסים

פיתוח אמפתיה/
חינוך אמפתי

חיזוק מיומנויות חברתיות-רגשיות (SEL)

מאות אלפי תלמידי כיתות ה'-י' בישראל נפגעו מהמגיפה ומהתנהלות המדינה עמה. ישראל ממוקמת בתחתית הדירוג של מדינות הOECD, כמי שמובילה במספר הימים הנמוך ביותר בהם בילו התלמידים במסגרות החינוכיות. גם המחקר מתקף את הנזקים הרגשיים-חברתיים של תלמידים הנעדרים מלמידה קרובה, מפגש פיזי וקשר קרוב עם מוריהם וחבריהם לקבוצת השווים.

תלמידי כיתות ה'-י' שהפכו לאוכלוסייה שקופה ונעדרו ממתווי החזרה ללמידה בבתי הספר לאורך השנה האחרונה, הם, אם כך, נפגעים מרכזיים של מציאות זו, שהובילה למגיפה חברתית-רגשית-נפשית המתבטאת בתופעות רחבות היקף של ניתוק, נשירה, בדידות, דכאון, חרדה, סיכון ופערים חברתיים-רגשיים. עם תחילת תהליך השיבה לבתי הספר ולשגרה מדורגת – נדרשות פעולות התערבות יזומות.

ד"ר דפנה קופלמן-רובין, ראש מכון SEL.IL, מסבירה כי הקורונה חשפה בפנינו מה צריך לדעת כל אדם כדי לתפקד ולהצליח בעתיד, ובעצם גם בהווה. תקופת הקורונה חיזקה את ההבנה כי החלקים הלימודיים אינם נפרדים מחלקים רגשיים ובין-אישיים. 'למידה טובה' מתקיימת תמיד בתוך הקשר רגשי ובין-אישי. "המצוקה, החרדה והקשיים הייחודיים של התקופה חשפו ואף העמיקו את הפער הבולט בין מסגרות שיש בהן מיומנויות רגשיות ובין-אישיות מפותחות ובין אלה שלא, ומכאן שנדרשת בניית תשתית איתנה ומקצועית לכולם".

יש לך רעיון לפתרון?

הגישו את הרעיונות שלכם ותוכלו לזכות במענקים בסך אלפי שקלים.
המענקים יינתנו לבתי ספר עבור פעילויות ויוזמות מיוחדות, שיעזרו לתלמידים להתמודד בצורה טובה יותר עם החזרה לשגרת בית הספר.

בשלב זה, ניתן להגיש בקשה למענק עבור פעילויות לשנת הלימודים הנוכחית, המיועדת לשכבה שלמה לפחות. הפעילויות יכולות לכלול תהליך דו-חודשי, סדרת מפגשים, יום שיא משמעותי ותהליכים מובנים אחרים.

האתגר פתוח לצוותי חינוך בבתי הספר, אך אנחנו מזמינים גם את הציבור
הרחב להגיש רעיונות יצירתיים – הבולטים ביניהם יישלחו לבתי ספר
ויוכלו לצאת לפועל כחלק מהאתגר.

היוזמות הנבחרות יקבלו מענקים ליישום היוזמה, סדנאות וכלים פרקטיים ליזמות חינוכית, תמיכה וליווי של הקרן לעידוד יוזמות חינוכיות ועוד.

לא אנשי חינוך? נשמח לקבל את הרעיונות שלכם ולהעביר אותם
לבתי ספר – אולי נוכל להוציא אותם לפועל! שלחו את הרעיונות שלכם כאן